Čo ponúkam

Cvičím v Trenčíne a kontaktovať ma môžete formou e-mailu: bobofarkas@seznam.cz alebo telefonicky: 0948 397 991, 0944 339 617. Pri už osvojených pohybových základoch pripúšťam možnosť online konzultácie a video analýzu.

Na začiatok dávam do pozornosti, že prístup k celému obsahu mnou vytvorenému a nachádzajúcemu sa na tejto stránke je zadarmo. V prípade, že sa rozhodnete podporiť tvorbu obsahu, môžete prispieť tu paypal.me/trenerborisfarkas alebo prevodom na účet (IBAN SK86 0900 0000 0051 8081 7052). Budem vďačný za otázky smerujúce k rozoberaným oblastiam, ktoré budú zodpovedané bez nároku na finančnú odmenu. V prípade osobných konzultácií už bude závisieť na vzájomnej dohode.
 
Filozofia cvičenia, ktorú praktikujem, vedie k zlepšeniu držania tela, k zlepšenej seba prezentácií týkajúcej sa telesnej kultúry a k uvedomeniu si jednotlivých rozsahov pohybov s následným osvojením si týchto pohybových vzorcov. Cvičenie poskytuje priestor na určitý spôsob meditácie.
Počas venovania sa oblasti cvičenia som dospel k záveru, že najdôležitejšími pre rozvoj vrchnej polovice tela sú pohyby v ramennom kĺbe. Ak teda preferujete sa učiť sami, pozrite si nadledujúce video, ktoré poukazuje na pohyby v ramennom kĺbe, ktoré sú súčasne sprevádzané pohybom lopatky.
 
 
Druhým zaujimavým kĺbom, v ktorom máme značnú variabilitu smeru pohybov (v porovnaní napríklad s lakťom alebo kolenom) je bedrový kĺb. Vo videu nižšie rozoberám najčastejší stav funkčnosti zodpovedných svalových skupín v tomto mieste, ktorú je tiež vhodné si osvojiť pred špecifickejším zaťažovaním. Nedostatočnosť týchto svalových skupín často prispieva napríklad k "padaniu" nožnej klenby pri jednooporovom postavení. Tieto videá berte ako určité vodítko vzhľadom na najčastejšie tendencie, ktoré som sa naučil od ľudí. Vždy bude závisieť na komplexnom posúdení vašeho stavu.
 
 
Fitness cvičenie nám umožňuje naučiť sa zapájať jednotlivé svalové skupiny do jednoduchých pohybových vzorcov s možnosťou navýšenia podielu svalovej hmoty na celkovej hmotnosti. Preferujem začať s učením sa izolovaných pohybov a tým vytvoriť akúsi knižnicu o uvedomení si rôznych svalových skupín. Následne nám vzniká knižnica (niečo ako abeceda), z ktorej zostavujeme komplexnejšie pohybové vzorce (slová). Pre tých, ktorí majú zvládnuté tieto pohyby alebo si chcú osvojiť viacero pohybových vzorcov, odporúčam cvičenie s kettlebellom, ktoré v poslednej dobe využívam na sebe, a ktoré mi výrazne zlepšilo zdravotný stav z hľadiska návratu funkčnosti operovanej dolnej končatiny po úraze.
 
Cvičenie s kettlebellom si vyžaduje náročnejšiu koordináciu a umožňuje nám značnú úroveň variability pohybov, ktoré nám zabezpečia unikátnosť a zábavnosť každého tréningu. Taktiež vďaka progresívnej náročnosti jednotlivých pohybových prvkov sa dokážeme stále učiť a zlepšovať koordináciu, tvoriť nové nervové spojenia a rozširovať poznanie o možnostiach pohybového prejavu. Všetky naučené pohyby dokážeme aplikovať do ostatných aktivít zvýšeným vnímaním polôh a pohybov tela v priestore.

V kategórií venovanej kettlebellu je niekoľko videí, na ktorých je dobre vidieť zmena v spôsobe a náročnosti jednotlivých cvikov, ktorými som si prešiel. Taktiež sa môžu líšiť prevedenia jedného cviku s prihliadnutím na časový odstup. Vyriešenie pohybovej úlohy je často individuálne. Rôzne riešenia týchto úloh potom súvisia s úrovňou efektivity z hľadiska energetickej náročnosti pohybu a z hľadiska zapojených skupín. Pri dodržaní kritéria minimalizácie možnosti zranenia teda existujú len dobré riešenia s rôznym cieľom rozvoja. Do pozornosti dávam dve podstatné videá. Obe sú svojim spôsobom prepojené s témou prevencie zranenia. Prvé je, venované úchopu a uloženiu kettlebellu, a v druhom hovorím o kritériách, ktoré som bral do úvahy pri výbere kettlebellu.


 
 
Zranenia alebo problémy s pohybovým aparátom sú súčasťou života a môj prístup k riešeniu týchto otázok ponúkam v kategórií diagnostika a mobilita. Ak sa dá s problémovou oblasťou niečo robiť, kľúčový je pre mňa pohyb. Pohybom dokážeme prekrviť danú oblasť, alebo nájsť polohy, pri ktorých sa cítime dobre. Avšak niektoré štruktúry z môjho pohľadu týmto spôsobom neovplyvníme (rôzne artrózy apod.). Do pozornosti dávam, že napríklad tieto artrózy môžu byť spôsobené svalovou nerovnováhou a predchodzím dlhodobým nežiaducim zaťažovaním problémovej oblasti. Keď hovorím o riešení nejakého problému v tejto sekcií, tak je to stav pohybového aparátu , ktorý som si zažil sám na sebe, a ktorý som zlepšil vnímaním "zabudnutých" svalových skupín a následne zlepšením často vykonávaného pohybového prejavu s následným transferom do každodenného života.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára